A felfüggeszthető, és egyéb díszek külön hangulatot varázsolnak otthonunkba már az ünnepek előtt is, és még meghittebbé, ünnepélyesebbé teszik a karácsony varázsát. Rengetegféle díszítést, koszorúkat, gyertyákat, és gyertyatartókat, asztali - és ajtódíszeket, karácsonyfadíszeket, stb.-t lehet kapni boltokban, kirakodásokon, különböző árkategóriákban. Viszont ha nincs ilyesmikre elég anyagi keretünk, vagy jobban tetszenének a saját magunk által készített díszek, megalkothatjuk mi is saját karácsonyfa, -és lakás díszeinket.
A készítésüknél törekedjünk az egyszerűségre, de emellett persze fontos a csillogás, a látvány is. Használjunk természetes anyagokat. Például, csinálhatunk szalma koszorú alapot, és dróttal, vagy ragasztóval, szalaggal rögzíthetjük rá a különböző kellékeket, díszeket. Fenyőágakat, tobozokat, apró gömböket, csengőket, gyertyákat, ezüstpapírral bevont gyufásdobozokat, amik mini ajándékcsomagoknak tűnnek… Díszíthetünk különféle örökzöldekkel, borostyánlevéllel, tobozokkal. Használhatunk színes szalagokat, gyertyákat, szárazvirágokat, előre elkészített kis dísztárgyakat (szívecskék, apró csomagok, zsákocskák, csillagok, egyéb alakzatok), de alkalmazhatunk különféle műanyagból készített gyöngyöket, kisebb tárgyakat, vagy magunk sütött mézeskalács figurákat. Felfüggesztéshez színes szalagot, madzagot használhatunk, de ne legyen nagyon tarka az összhatás. A díszeknél, talán jobb a zöld színű madzag, cérna, ami nem tűnik ki az ágak közül A gömböket, szalagok, masnik is helyettesíthetik. A lelógatott arany, vagy ezüstzsinórra pedig tobozt, narancsot, almát tehetünk.
Karácsonyi girland Az egész folyosó hangulatát feldobja az ajtót, körbevevő vagy az ajtó, ablak felett függő girland. A díszítés akkor lesz szép, ha dús hatást mutat. Ezt úgy lehet elérni, ha a tervezett girland hosszánál kétszer hosszabbat készítünk.
Ehhez a különböző ágakat, gallyakat jól egymáshoz kell erősíteni. Erre a célra gyakorlatilag bármilyen drót vagy nem feltűnő színű spárga megfelel. Amikor kész az ág kígyó, hajtsuk félbe, így érhetünk el dúsabb hatást. Díszítésnek lehet használni fagyöngyöt, szalagot, karácsonyfadíszeket, habláncot, vagy apró fa, papír, hungarocell, vagy mézeskalács díszeket.
A girland alapanyaga az erdeifenyőn, lucfenyőn, vagy a tuján kívül, lehet még krepp papírból például úgy, hogy a kreppcsík mindkét szélét sűrűn bevagdossuk, majd a kiengedett csíkot megtekerjük. Lehet alufóliából is kivágni nagyobb köröket, majd kb. 1 - 1, 5 centis széles sávban spirálisan elvágni, a csigavonal végén egy kicsit vastagabb részt meghagyva. Így egy hosszú, csillogó spirált kapunk.
Patchwork technikával készített gömbök Nagyon mutatós, és óriási előnye, hogy könnyűek, nem húzzák le a karácsonyfa ágait, és ha esetleg leesnek, nem törnek el és tetszőlegesen változtathatók. Hozzávalók: különböző méretű hungarocell gömbök, karácsonyi mintás (vagy egyéb színes, akár plüss, vagy arany- ezüstszállal átszőtt) anyag, és egy éles kés. A hungarocell gömböket a késsel tetszőleges formában bevágjuk, kb. 1-1 cm mélyen, az anyagot a bevágások mintájára, annál körben fél cm ráhagyással. A kivágott anyag széleit a kés fokának segítségével a gömbbe vágott hasítékokba szorítjuk. Egy hasítékba két anyagszél kerül, ezért az anyag mindenhol jól ráfeszül a gömbre. A megunt, régi díszítést akár évente ki is cserélhetjük.
A hungarocell gömbre nagyon sok mindent lehet rakni, akinek a fenti technika nem tetszik, az ragaszthat, tűzhet rá pl. gyöngyöket, karácsonyi szalvétákból kivágott motívumokat vagy körbetekerheti csillogó fonalakkal.
Zselégyertya A karácsonyi, és egyéb ünnepek meghatározó kelléke a gyertya. Nagyon szép, és változatos színű, formájú, illatú gyertyákat lehet kapni a különböző boltokban, karácsonyi vásárokon, de megpróbálkozhatunk magunk készítette gyertyával is.
Áttetszősége és változatos díszíthetősége miatt igazi különlegesség a zselégyertya. Nagyon szép, és nem is olyan nehéz megcsinálni, csak egy kis utánajárás, és ügyesség kell hozzá.
Ami kell hozzá: gyertyazselé, csigaházak, kagylók, vagy érdekes kavicsok, kristályok, levelek, termések, gyöngyök, vagy ami eszünkbe jut, üvegpohár, és kanóc. Ezeken kívül kell egy edény, kanál, tűzhely, és hurkapálca. A gyertyazselét hobbiboltból be lehet szerezni.
Nem muszáj új poharat venni, akár egy hiányos készlet megmaradt darabja is teljesen megfelel. Viszont olyan poharat érdemes felhasználni, aminek a szája bővebb, mint az alja. Így a termelődő hő el tud szállni, és a pohár nem fog elpattanni.
Tegyünk a pohár aljára egy pár kisebb, egy nagyobb kagylóhéjat, vagy amilyen díszt éppen akarunk. Tegyük egy lábasba a gyertyazselét, és a lábast állítsuk egy másik, vízzel telt edénybe. Ezt a vizet forraljuk fel. A keletkező hő megolvasztja a zselét. Öntsünk a pohárba egy kevés olvadt zselét. Állítsunk bele néhány kagylót, csigát, vagy amit gondolunk. Gyorsan kell ám dolgozni, mert a zselé is gyorsan dermed! Ezután öntsünk rá egy újabb réteg zselét.
Így rétegezzük a zselét, de csak minden réteg megdermedése után tegyünk bele újabb kagylót, vagy egyéb díszítést. Annyi zselével dolgozzunk, hogy a pohár pereme alatt 1 cm-re legyen az utolsó réteg.
Ezután, hurkapálcikával szúrjunk a közepébe egy lyukat, és ebbe állítsuk bele a kanócot. Ezzel készen is van a saját zselégyertyánk!
Asztali koszorúk Készíthetünk ágakból asztalunkra is koszorút. Elkészítéséhez többféle alapanyag alkalmazható. Készen kaphatók, pl. szalma-, moha-, drót- és fűzfaágból font koszorúk. Az elkészítésnél meghatározó a gyertyák színe. Általában az arany, ezüst, fehér, a piros és a lila színek kedveltek. Népszerűek a kellemes illatú, különböző színekben kapható mézgyertyák is. A dekorációhoz illő abrosz kiválasztásával ízléses, elegáns koszorúkkal díszíthetjük az asztalt. Díszítéshez használhatunk ezüst gyöngyöt, fenyődíszeket, gömböket, tobozokat, leveleket, akár szárított virágot, vagy előre elkészített kis dísztárgyakat is, pl. szíveket, csillagokat, apró dobozokat.
A fehér gyertyás asztali koszorú szépségét az alatta lévő csipkeabrosz is hangsúlyozza, a zöld színű mézgyertyák pedig a szalmából készült koszorúhoz illenek inkább. A tujából készült koszorúalapra hosszú arany gyertyákat tűzzünk és hozzá illő szalaggal, tobozzal, eukaliptusz levéllel díszíthetjük. Egy váza, vagy cserépköcsög is alkalmas rá, hogy örökzöldekkel, termésekkel, piros kockás, vagy bordó, aranyszegélyes masnival ünnepivé varázsolja a szobát. |