A Karácsony többek között a szeretet, az ajándékozás, a családi és baráti összejövetelek ünnepe. A háziasszonyok ilyenkor szeretnek kitenni magukért, a legkülönfélébb ételfogásokat, süteményeket főzik, sütik meg és tálalják a szépen megterített asztalra. A "degeszre evés" azonban elronthatja az ünnep hangulatát. A rosszullétet követően akkor járunk el a leghelyesebben, ha kezdetben koplalunk. Ilyenkor is gondoskodni kell azonban a folyadékpótlásról!
Szinte családonként változhatnak a kialakult szokások, ki mit főz, süt ezen az ünnepen. Régen a húsétel a sertéshús volt. Ma már ezt a hagyományt nem mindenütt tartják. Sok családban készítenek szárnyasból, pl. pulykából készült ételt. Nem maradhat el a töltött káposzta sem. December a disznóvágások időszaka, így karácsony másnapján disznótoros kerülhet az ünnepi asztalra. Ma már egyre több családban fogyasztanak halételeket. Sokféle sütemény, csokoládé és az elmaradhatatlan diós, mákos bejgli is az ételsor szerves része. Jellemző a sokfogásos menü. Az ünnepek alatt a hagyományok szerint "muszáj enni". Akár otthon vagyunk, akár vendégségbe megyünk, roskadásig tele az asztal. Nincs ebéd és vacsoraidő, folyamatos az evés.
Karácsonykor is betarthatók azonban az egészséges táplálkozás irányelvei. Részesítsük előnyben a halételeket, főként a tengeri halból készülteket. Könnyen emészthető, teljes értékű a fehérjetartalmuk. A szálka nélküli halakat a gyerekeknek is adhatjuk. Változatos ételeket készíthetünk a halakból (leves, rántott, natúr, grill, tepsiben sült). Készíthetjük citromosan, paradicsommal, sajttal, zöldségesen. A karácsonyi menü részeként salátákat is tálaljunk a húsételek mellé. Készíthetjük főzelék- és zöldségfélékből. Egészséges, ha a zöldségféléket összevágjuk, fűszerezzük, és kevés olívaolajjal meglocsoljuk. Az édességeket sem kell száműzni az asztalról. Vajas krémek helyett használjunk pudingokat vagy főzött krémeket. Főzésnél, sütésnél, részesítsük előnyben a teljes kiőrlésű lisztet. Kevesebb zsiradékot és cukrot igénylő süteményeket válasszunk. A Karácsonyhoz Magyarországon szervesen hozzátartozik a szaloncukor. A süteményeket és a szaloncukrot inkább a főétkezések záró fogásaként kínáljuk. Feltétlenül tegyünk az asztalra gyümölcsöt is. Szerény vacsora legyen az utolsó étkezés.
A "degeszre evés" elronthatja az ünnep hangulatát. A hagyományos karácsonyi ételek nem kedvezőek szervezetünk számára. Magas a zsír- és cukortartalmuk, nehezen emészthetők, igazi kalóriabombák. A fogyókúrázók többsége ezekre a napokra felmenti magát a kevesebb kalóriát tartalmazó étrend alól, a túlsúlyosak felszednek még pár kilót. Sajnos még az, aki tud is betegségéről (epe-, hasnyálmirigy-, cukorbetegség stb.), sok esetben nem tud ellenállni a kísértésnek. Különböző szerveink, például a gyomor, a máj, a hasnyálmirigy az ételek lebontásához, emésztéséhez úgynevezett emésztőnedveket termelnek, melyek emésztőenzimeket tartalmaznak, és a szervezetbe került tápanyagokat az anyagcsere folyamán elégetik. Normál étrend esetén, a hétköznapokban, amikor naponta 3-5-ször étkezünk, ezek az emésztőenzimek a megfelelő mennyiségben választódnak ki. A szinte "reggeltől estig" tartó étkezés, nassolás, alkoholos italok fogyasztása miatt ezek a szervek nem tudnak "lépést tartani" az elfogyasztott étel mennyiségével, és nem juttatnak megfelelő arányban emésztőnedvet a tápcsatornába.
MIndezek miatt különböző tünetek ronthatják el közérzetünket. Magas fokú teltségérzet, émelygés, hányinger, hányás, hasi görcsök, hasmenés jelentkezhet. Ezek a tünetek gyomorrontásra utalnak. Súlyosabb esetekben hirtelen fellépő epegörcs, az arra hajlamos egyéneknél köszvényes roham alakulhat ki. A legveszélyesebb az akut hasnyálmirigy-gyulladás, ami már feltétlenül kórházi kezelést igényel.
Enyhébb tünetek esetén emésztést segítő, görcsoldó tabletták, fájdalomcsillapítók (gyógyszertárakban kaphatók) bevételével a panaszok elmúlhatnak. A gyógyszeres kezelés kiegészíthető a szabad levegőn tett hosszabb sétával. Gyomorrontás és akut epegörcs esetén - bármennyire nehéz is az ünnepi hangulat miatt - a legjobb megoldás a koplalás, illetve naponta több alkalommal ivóvíz vagy szénsavmentes ásványvíz kortyolgatása.
A közérzet javulásával bővíthetjük az étrendet világosra főzött citromos teával, limonádéval, amit mesterséges édesítővel édesítünk, vagy szűrt gyümölcslével cukor nélkül. Ezután következhet óvatosan a reszelt alma, pirított kenyér, zöldségfőzet, vizes burgonyapüré, főtt rizs, főtt sárgarépa, héjában sütött burgonya.
Amennyiben a panaszok nem enyhülnek, illetve nem szűnnek meg, orvoshoz kell fordulni. Az akut hasnyálmirigy-gyulladást a betegségre jellemző (övszerűen szorító fájdalom, hányás, mely után a beteg közérzete nem lesz jobb, puffadás, teltségérzés) hirtelen fellépő, fájdalmas tünetek jelzik. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. Jellemző, hogy a betegség gyakran "bőséges lakoma", bőséges alkoholivás után hirtelen lángol fel. Ezért is érdemes vigyázni az étkezéssel.
Emésztési problémáktól mentes kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok!
Nógrádi Katalin dietetikus
Gyomorsavtúltengés - Gyomorsavtúltengés esetén étvágytalanság, émelygés, hányás, erős hasfájás léphet fel a gyomor felső részén, s esetleg hasi diszkomfortérzet keletkezhet. A rosszullétet követően akkor járunk el a leghelyesebben, ha kezdetben koplalunk. Ilyenkor is gondoskodni kell azonban a folyadékpótlásról: görcsoldó kamillateát, szénsavmentes ásványvizet, szűrt almalevet, vizes almaturmixot, zöldségfőzetet vagy natúr sárgarépalevet fogyasszunk. A nyers reszelt alma pektintartalma megnyugtatja a beteg gyomor- és bélnyálkahártyát, megköti a káros anyagokat.
Hogyan kerüljük el a gyomorbántalmakat?
• Ebéd után, alvás helyett inkább sétáljunk! A mozgás serkenti az emésztést.
• Kerüljük a túlzottan fűszerezett, sült, édes és zsíros ételeket!
• Ne fogyasszunk óriási adagokat! – a nagy mennyiségű étel sietve, rágás nélkül különösen megterheli a gyomrot.
• Irritálják a gyomornyálkahártyát, ezért mondjunk le a nikotinról, a kávéról, az alkoholról és a csersavtartalmú italokról, mint például a feketetea!
• Fogyasszunk hámvédő vitaminokban (A, B2, niacin) gazdag élelmiszereket! Niacint tartalmaz a pulykahús, a szardínia, a vargánya, a csiperke. Főbb riboflavin- (B2) források: a tej és tejtermékek, máj, vese, tojás, hüvelyesek. A-vitamint a máj, vese, szív, tojássárgája, tengeri halak, tej és tejtermékek tartalmaznak, A-provitaminokat a répában, parajban, kajszibarackban, kelkáposztában, sárgadinnyében, sütőtökben, paradicsomban, pirospaprikában találunk.
[forrás: origo.hu] |